Exekuce na plat a placení výživného, alimentů

1 odpověď

Dobrý den, budu mít dva dotazy.

Reaguji na dotaz č. 877 ohledně vrácené daně za dítě, které už byly strženy.
ODKAZ
Zkusím napsat podle Vaší rady žádost exekutorovi. Pokud bych si udělal vyúčtování daně sám (nedlužím státu, ale České spořitelně) bych o tyto peníze nepřišel.

Mám dvě vyživovací povinnosti v celkové výši Kč 6000, -. Mám exekuci na plat (nešťasný podpis jako ručitel při koupě nemovitosti). Chtěl jsem aby zaměstnavatel respektoval při strhávání peněz tyto dvě vyživovací povinnosti, ale bylo mi řečeno, že pokud nepůjde výživné přes exekutora, taky nemůžou ho respektovat. Co dělat v tomto případě?
Na sociálce mi řekli, že výživné má přednost před vším, ale podle účetních mého zaměstnavatele to tak není.
Děkuji moc za odpověď R. V.

Dobrý den.
1. Pokud se jedná o srážky ze mzdy, je jedno, kdo provede vyúčtování daně, jedná se o příjem postižitelný srážkou ze mzdy.
2. Vyživovací povinnost je při čxekuci srážkami ze mzdy vždy nutné zohlednit. Můžete se proto obrátit na exekutora, aby v souladu s § 288 občanského soudního řádu určil výši srážky ze mzdy.