Dluh z původního manželství a vliv dluhu na nové manželství (exekuce)

5 odpovědí

Dobrý den,
žiji s přítelem, který je momentálně v rozvodovém řízení, v jedné domácnosti.
Nyní (04/2014) mu přišel exekuční příkaz na dluh manželky a byl mu zablokován bankovní účet a penzijní připojištění.
Lze nějakým způsobem převést veškeré vybavení domácnosti na mou osobu, abychom zabránili případnému zabavení majetku? Dům získal v době manželství darem od babičky, takže o to bychom strach mít neměli, jestli se nepletu?

Exekuce na penzijní připojištění - jak to probíhá?

Jestli-že se podle nového zákoníku účinného od 1.1.2014 počítají do společného jmění manželů SJM dluhy vzniklé PŘED SVATBOU, jak je to v případě, že si žena přenese dluhy z prvního manželství do manželství druhého?

Moc děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Dobrý den.
1. Pokud vybavení domácnosti nakoupil muž v rozvodovém řízení, jedná se o součást SJM a není proto možné s tímto majetkem disponovat.
2. Dům je ve výlučném vlastnictví muže, nelze jej proto exekučně zabavit pro dluh druhého manžela.
3. Exekuce penzijního připojištění probíhá tak, že jakmile vznikne nárok na výplatu z tohoto připojištění, bude celá částka zaslána exekutorovi.
4. Dluhy vzniklé před svatbou se do SJM nezapočítávají. Pouze je lze podle občanského soudního řádu uspokojovat i z majetku v SJM. Pokud tedy osoba uzavře další manželství, bude se ohledně jejích dluhů postupovat stejně - bude je možné exekučně vymáhat z nově vzniklého SJM.

Děkuji za odpověď. Ještě se zeptám - jak můžu ochránit svůj majetek? Postačí, když budu mít na všechno kupní smlouvy, nebo faktury na své jméno? A to penzijní připojištění lze tedy zabavit až za cca 20 let, kdy přítel dosáhne důchodového věku? Bude-li dluh v průběhu těch 20ti let uhrazen, zanikne exekutorovi na toto nárok? Děkuji za odpověď.

Ano, postačí faktury a kupní smlouvy prokazující Vaše vlastnictví. Ohledně penzijního připojištění - nárok na vyplacení peněz může vzniknout i dříve, např. vyplacením odbytného nebo výpovědí smlouvy. Problémem je např. skutečnost, že Váš přítel nebude mít možnost pravidelně spořit, neboť by se jednalo o nakládání s majetkem mimo uspokojování základních životních potřeb.

Již před časem jsem od přítelovy manželky odkoupila nějaké vybavení domácnosti a na všechno mám od ní kupní smlouvu. Bude na toto brán zřetel, pokud by případně došlo na nejhorší? A pokud by mi odprodali zbytek vybavení v SJM, na kupní smlouvě by figurovali oba dva, mohla bych tak dokázat vlastnictví?

Ano. Kupní smlouva je důkazem vlastnictví.