Exekuce pro dluh v nemocnici (regulační poplatek za hospitalizaci) - vysoké náklady vymáhání dluhu

1 odpověď

Dobrý den,
2006 jsem ovdověl. 2008 vážně onemocněl. 04/2011 jsem obdržel elektronický platební rozkaz na částku 120 Kč za 2 dny pobytu v nemocnici (zapomněl jsem uhradit) + 6480 Kč za náklady na řízení.
120 Kč jsem okamžitě uhradil a podal jsem v řádné lhůtě odpor, vyjádření a odvolání proti elektronickému platebnímu rozkazu a výši nákladů na řízení.
10.4.2014 jsem obdržel z katastrálního úřadu upozornění na vyznačení plomby (zástavní právo na nemovitost) z důvodu exekučního příkazu ohledně pohledávky nemocnice. Měl jsem exekuci za neuhrazení výše zmíněných nákladů na řízení.
15.4.2014 mi zablokován bankovní účet (podařilo se mi vybrat alespoň dvojnásobek životního minima).
18.4.2014 jsem obdržel výzvu od exekutora k zaplacení vymáhané částky v celkové výši, i s náklady na exekuci 16.886 Kč. U výzvy od exekutora je přiložena kopie usnesení z 21.7.2011, podle kterého byla žaloba na zaplacení 120 Kč stažena, ale stále mi zůstala povinnost uhradit výše zmíněné náklady na řízení 6480 Kč. Toto usnesení jsem nikdy předtím neobdržel a ani nevěděl o tom, že bylo vydáno a přesto dle zjištění nabylo právní moci již 16.8.2011. Kdybych o něm věděl, tak bych to řešil.
Je možné se proti takto vzniklé exekuci ještě nějak bránit nebo prostě sklopit uši a platit. Snažil jsem se domluvit s oprávněným (nemocnice zastoupena advokátem) aby exekuci stáhl, ale na nic nepřistoupil.
Děkuji.

Dobrý den. Protože Vám nebylo řádně doručeno usnesení o zastavení řízení, je možné podat návrh na odklad exekuce a současně žalobu pro zmatečnost. Návrh podejte k exekutorovi a odůvodněte jej právě nedoručením tohoto usnesení, když popíšete, že jste nevěděl o tom, že řízení již bylo pravomocně ukončeno a byla Vám uložena povinnosti. Žalobou pro zmatečnost dosáhnete zrušení usnesení a následného zastavení exekuce.