Úhrada dluhu dlužníkovi 2 dny před doručením exekučního příkazu - poplatky exekutorovi

1 odpověď

Dobrý den. Když nastane situace, že dlužník uhradil povinnému (omlouvám se za překlep v nadpisu) dluh před doručením exekučního příkazu (a exekutor to ještě neví), je dlužník povinen uhradit ještě i náklady exekuce exekutorovi? Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Tuto otázku řešil Ústavní soud ČR ve vztahu k odměně exekutora v nálezu spis. zn. I. ÚS 2469/12 a ve vztahu k nákladům exekuce v nálezu spis. zn. II. ÚS 415/12. Závěry těchto nálezů lze shrnout takto: pokud povinný uhradil pohledávku oprávněnému až po nařízení exekuce, avšak bez přímé účasti exekutora na provedení exekuce (tj. před doručením exekučního příkazu), je tuto skutečnost nutno při určení výše uvedených částek nutno zohlednit. Exekutorovi náleží odměna pouze z plnění, které reálně vymohl, tj. v tomto případě by neměl nárok na odměnu. Ohledně nákladů exekuce je však nutné zohlednit, jak dlouho povinný o existenci pohledávky věděl. Pokud by šlo o případ, kdy se povinný o pohledávce dozvěděl až po právní moci exekučního titulu (např. kvůli fikci doručení), bylo by možné nárok na náklady nepřiznat. V opačném případě je však povinen náklady uhradit.