Exekuce účtu v bance - odklad exekuce

1 odpověď

Dobrý den.
Po obstavení bankovního účtu byl podán návrh na odklad exekuce obstavením účtu u příslušného soudu. Veškeré spisy týkající se exekuce odeslal exekutor k projednání k tomuto soudu.
Povolí-li soud odklad výkonu rozhodnutí, ale bylo-li peněžitému ústavu doručeno usnesení o povolení odkladu v době kdy odepsaná pohledávka je již z 99% uspokojena
a) je povinný oprávněn odepsanou pohledávku si vyžádat po peněžitém ústavu a ten je povinen jeho žádosti vyhovět?
b) teprve provedením výkonu rozhodnutí se peněžitý ústav zprostí plnění své povinnosti vůči povinnému? Má se toto chápat tak, že jakmile bude i v případě odkladu na účtě povinného požadovaná pohledávka v plné výši tak tuto peněžní ústav odebere a až poté ihned tak účet povinnému zpřístupní?
c) jaký bude postup v případě že příslušný soud výkon rozhodnutí zastaví? . Děkuji

Dobrý den.
a) odkladem rozhodnutí nevzniká peněžnímu ústavu povinnost vrátit zadržené prostředky povinnému, nevyplatí je však ani exekutorovi a vyčká na rozhodnutí soudu
b) odklad exekuce má účinky ex nunc (od teď), proto od povolení odkladu exekuce nebudou prováděny žádné nové úkony, dosavadní úkony však zůstávají v platnosti, proto zůstává v platnosti i exekuční příkaz k přikázání pohledávky z účtu u bankovního ústavu, banka tedy bude nadále peněžní prostředky na účtu blokovat, a to až do výše vymáhané pohledávky s příslušenstvím (včetně nákladů exekuce)
c) pokud bude výkon rozhodnutí zastaven, dojde k vypořádání nákladů exekuce a případně k vrácení přeplatku exekutorem, poté bude exekuce ukončena