Exekuce na dlužníka - může exekutor zabavit věci v bytě, domě družky, přítelkyně?

1 odpověď

3.4.2014 u mé přítelkyně zazvonil exekutor s tím, že já jako její přítel mám exekuci přes 100.000 Kč. Začali ji vyhrožovat, že všechno polepí a odvezou. S přítelkyní jsem od 20009. Dluh vznikl 2007.

Přítelkyně vlastní rodinný dům a všechen majetek je její nebo jejich rodičů. Já v domě nemám trvalé bydliště a nikdy jsem do domu nepřinesl ani nekoupil žádnou drahou věc - spíše mě celou dobu defacto živila ona.

Mají exekutoři nárok jí zabavit věci z domu, když já tu nemám nic. Stačí jim prý jen to že tu bydlím jako přítel.

Děkuji za odpověd.

Dobrý den. Exekuci prodejem movitých věcí lze provést všude tam, kde lze důvodně očekávat výskyt věcí v majetku dlužníka. Pokud bydlíte u své přítelkyně, lze výskyt Vašich věcí v její nemovitosti předpokládat. Trvalé bydliště je pouze evidenční údaj a není rozhodující. Pokud dojde k soupisu, může osoba soupisu přítomná namítat, že konkrétní věc není v majetku dlužníka, dále lze do 30 dnů ode dne, kdy se majitel věci o soupisu dozvěděl, podat u exekutora návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu, ke kterému musí být připojeny důkazy o vlastnictví věci. Pokud exekutor návrhu nevyhoví, bude nutné podat vylučovací žalobu podle § 267 občanského soudního řádu.