Darování osobě v insolvenci/exekuci

2 odpovědi

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možné darovat osobě v insolvenci/exekuci finanční dar za účelem zaplacení kauce k nájmu bytu a nákupu základního vybavení do domácnosti, aniž by z toho dlužníkovi hrozila sankce (zejména zrušení oddlužení) a zároveň dar nebyl použit za účelem úhrady jeho dluhů, respektive, jak správně by se v těchto případech insolvence/exekuce mělo při darování postupovat?

Předem moc děkuji za odpověď a zdravím,

Lenka Švarcová

Dobrý den, v případě exekuce je běžné vybavení domácnosti nepostižitelné, tedy bych doporučovala vybavení nakoupit a dlužníku darovat. Ohledně kauce nájmu doporučuji kauci za dlužníka přímo uhradit, pak by finanční prostředky nepřešly do jeho vlastnictví. V případě insolvenčního řízení doporučuji vznést dotaz na insolvenčního správce.