Exekuce na dluh manžela před manželstvím - ochrání manželku zúžení SJM?

1 odpověď

Dobrý večer,
může exekutor zablokovat či obstavit můj bankovní účet na základně dluhů, které manželovi vznikly před manželstvím.
2012 jsme uzavřeli manželství a také jsme si vyhotovili předmanželskou smlouvu - zúžení společného jmění manželů SJM. Nyní bez informovanosti mi zablokovali bankovní účet. Je tato smlouva tedy platná, dá se bránit, jak dále postupovat při odblokování účtu.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Pro účely exekuce se ke smlouvě, kterou byl zúžen obsah SJM nepřihlíží. Ovšem není možné provést exekuci pohledávky z účtu druhého manžela, pokud dluh vznikl před manželstvím (§ 262a odst. 2 občanského soudního řádu a contrario). Můžete proto podat návrh na částečné zastavení exekuce podle § 55 exekučního řádu, který odůvodníte tak, že vzhledem k výše uvedenému ustanovení zákona je tento způsob provedení exekuce nepřípustný. K návrhu přiložte kopii oddacího listu.