Jak snížit exekuční splátky na platu, mzdu a jdou splátky na dluh nebo náklady exekutora?

1 odpověď

Dobrý den,
mám vysoké exekuční srážky z platu. Podle mě je to proti zákonu.
Z čeho se splátka skládá. Zda jde celá částka na splátku dluhu nebo část i na úrok? Mohu si určit, zda půjde celá pouze na dluh. Četla jsem, že od roku 2014 si to může dlužník určit.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Pokud máte pocit, že je srážka z platu příliš vysoká, můžete požádat exekutora, aby v souladu s § 60 exekučního řádu ve spojení s § 288 občanského soudního řádu určil výši srážky. Srážky vyšší než zákonem povolené jsou nepřípustné, a to i v případě souhlasu povinného. Srážky lze provádět pouze do výše vymáhané pohledávky. Ze srážek je splácena pohledávka oprávněného a náklady exekutora. Vámi uvedené určení se vztahuje na dobrovolné plnění, nikoliv na exekuční srážky.