Dědic v exekuci

2 odpovědi

Koncem roku 2020 nám zemřeli oba rodiče. Jsme tři bratři, dědíme byt a movitý majetek v bytě každý 1/3. Jeden z bratrů má 7 exekucí u šesti různých exekutorů a výše exekucí mnohonásobně převyšují jeho dědický podíl. Jak nejlépe postupovat, abychom my co nemáme dluhy co nejdříve mohli byt prodat a získat tak dědický podíl? Je jasné, že podíl našeho bratra v exekuci připadne exekutorům.

Dobrý den, s pozůstalostí po Vašich rodičích není možno do pravomocného skončení dědického řízení jakkoliv nakládat. Pokud je Váš bratr v exekuci, nechť se podílu v dědickém řízení vzdá, jeho podíl připadne Vám a druhému bratrovi a následně s nemovitostí můžete volně nakládat. Pokud by se tak nestalo, podíl Vašeho bratra bude zpeněžen v exekuci pro uspokojení pohledávky oprávněného (věřitele Vašeho bratra). Vy a Váš druhý bratr však můžete uvedený podíl v exekuční dražbě koupit.