exekuce mého syna na podíl z mého domu

2 odpovědi

Dobrý den, po manželově smrti můj syn získal 1/8 podílu na domě ve kterém bydlím já a moje mladší dcera. Okamžitě na tento podíl uvalil exekuce, zatím je jich údajně 12, dozvěděla jsem se, že exekutoři uvalili na tuto nemovitost prodej. Chtěla jsem tento podíl odkoupit, ale údajně to není možné. Manžel zemřel 10/2016. Celou dobu jsem se snažila našetřit abych mohla tento podíl odkoupit. Také jsem vyplatila některé exekutory v naivní představě, že mi toto bude z podílu odečteno. Také jsem myslela, že mám přednostní právo. Jsem starší člověk, se základním platem. Bojím se, že podíl v dražbě odkoupí někdo nevhodný jak se v mém okolí již stalo. Nemám žádné úspory než částku našetřenou na tento podíl. Syna jsem neviděla řadu let, nevím kde žije, nemá trvalé bydliště na žádné adrese, jenom na jedné obci, přitom údajně pořád podniká, nouzí netrpí, jenom prostě neplatí. Má člověk, který se ničeho nedopustil. Kromě toho že porodil dítě kterému se snažil dát všechno nějakou šanci?? Mám ještě dvě dcery, mladší se svého podílu vzdala na úkor té druhé, takže ona má 2/8, syn 1/8 a já 5/8. Prosím pomozte zoufalé ženě.

Dobrý den, pokud je Váš syn v exekuci a zděděný podíl se má zpeněžit v dražbě, nevidím žádný důvod, proč byste podíl neměla dražit a vydražit právě Vy. Máte stejná oprávnění jako kdokoliv jiný, navíc máte jako spoluvlastník předkupní právo, které se však v exekuci uplatňuje poněkud jinak – tak, že pokud by Vás dražilo více, Vy můžete pouze „dorovnávat“, tj. nemusíte přidávat příhozem vyšší částku. Pokud víte, kdo daný podíl draží (který exekutor), kontaktujte jej (nejlépe telefonicky) a sdělte, že se chcete přihlásit do dražby. Měli by Vám poradit, jak máte postupovat dále. Pokud jméno dražícího exekutora neznáte, kontaktujte Exekutorskou komoru (http://www.ekcr.cz), kde se nachází on-line poradna, v níž by Vám měli poradit, jak tuto informaci zjistit. Přeji hodně štěstí.