Darování domu na hypotéku - snaha vyhnout se exekuci nemovitosti

15 odpovědí

Dobrý den,
máme hypotéku máme hypotéku placenou 7 let (2007-2014) a je tam přes 1.080.000 Kč co zbývá doplatit. Dluh máme 570.000 Kč, hrozí nám exekutor. Přemýšleli jsme o osobním bankrotu a tam nám řekli, že by to udělali, ale že by jsme přišli o barák, ale nechceme o něj přijít. Šlo by nějak
přepsat na třeba nezletilou osobu? Přítelkyně má syna z jiného vztahu jemu 12 let a nebo na
rodiče přítelkyně, ale aby se to nemuselo zas platit od začátku - jen třeba přepsat jméno, ale podmínky a vše co tam ježe by zůstalo, aby jsme o to nepřišli, ale platilo jsme to dál.
Děkuji moc, Petra

Dobrý den. Pokud je na majitele nemovitosti vedena exekuce, nelze nemovitost převádět na třetí osoby. Jednalo by se o neplatné právní jednání. Nemovitost nijak "přepsat" nelze.

Dobrý den ještě není uvedená exekuce na nic zatím čekáme kdy to příjde a jesli by to šlo než přijde exekuce děkuji

Dobrý den. Váš dotaz je nesrozumitelný, pokuste se jej zformulovat tak, aby bylo jasné na co se vlastně ptáte.

Dobrý den pokud není ještě na majetek uvalena exekuce šlo by barák s hypotékou převest na jinou osobu Děkuji

Dobrý den. Pokud ještě není nařízena exekuce, může majitel se svou nemovitostí nakládat jak uzná za vhodné, samozřejmě v souladu s podmínkami smlouvy o poskytnutí hypotečního úvěru. Podle § 590 odst. 1 občanského zákoníku však bude možné požadovat soudní vyslovení neúčinnosti tohoto právního jednání. Toto je možné i v případě, že právo třetí osoby již bylo uspokojeno. To tedy znamená, že bude možné prodat dům i ve vlastnictví třetí osoby, pokud soud návrhu na vyslovení neúčinnosti tohoto jednání vyhoví.

Dobrý den dnes sem byla na bance ohledně hypotéky aby jsme mohly udělat přepis baráku na nikoho jiného a bylo nám řečeno že by musel mít 30tis. plat aby se to dalo převésti chtěla sem se přeptat jestli by se ten barák nechal přepsat na někoho jiného a ověřit u notáře než by dorazil exekutor jestli by to platilo když by byla jen smlouva sepsaná u notáře tak jestli pak exekutor má právo nějak manipulovat stim barákem Děkuji Liškova

Dobrý den. Dokud není zahájená exekuce, můžete s majetkem nakládat bez omezení. Po jejím zahájení se však věřitel, tj. nikoliv exekutor, může u soudu domáhat vyslovení neúčinnosti těchto jednání. Dokud nebude učiněn návrh na vklad smlouvy do katastru, není splněna podmínka převodu vlastnického práva k nemovitosti, pokud bude exekuce nařízena před podáním návrhu na vklad, k převodu již nedojde.

Dobrý den chtěla sem se ještě přeptat stim že pokud by jsme barák pronajaly za poplatky co se tyče hypotéky a sipo jestli by nový nájemnici byly vystěhovány Děkuji

Dobrý den. Pokud by došlo k exekučnímu prodeji nemovitosti a nájemní právo by nebylo uvedeno v dražební vyhlášce a nájemce by toto právo na výzvu uvedenou v dražební vyhlášce včas nedoložil, pak by nájemní právo zanikli a nájemce by mohl být vystěhován.

Dobrý večer, chápu-li dobře, tak pokud nájemníci doloží podnájemní smlouvu tak nemohou býti vystěhovaní? Děkuji Lišková.

Dobrý den dnes sem se chtěl domluvit s věřitelema a 2 se domluvily a ty jedny chtěj teď hned 13tis a druhy hned teď 10tis jinak že to v patek předávají soudu tak jsme zašly za právníkem a ten nám řekl že je máme obeslat dopisem a platit třeba 1000kč měsíčně a co znamená u hypotečního úvěru že mají přednostní právo

Dobrý den. Pokud věřitel bude chtít předat pohledávku k soudnímu řízení, tak ji předá. Jestli chce zaplatit finanční částku ihned a Vy mu pošlete cca 10% jím požadované částky, lze předpokládat, že Vás k soudu předá okamžitě. Předností právo je nárok na uspokojení před ostatními věřiteli, bez ohledu na pořadí uplatnění nároku u soudu.

Děkuji pošlu jim Tisíc korun každý měsíc a ještě prosbička jak dlouho to trvá než to vše projedná soud a jestli přihlídne nato že sem začaly splácet sami aby k nám nepřišel exekutor

Zřejmě jste nepochopila mou předchozí odpověď. Pokud věřitelům budete posílat 1.000, - Kč, ačkoliv požadují mnohem více, lze předpokládat, že se obrátí na soud. Jak dlouho bude trvat soudní řízení nelze odhadnout, to záleží např. na tom, jakému soudci bude věc přidělena. Soud přihlédne ke všem dosud uhrazeným částkám tak, že je zohlední při určení nároků na úrok z prodlení. Pokud Vám bude soudně uložena povinnost k úhradě, záleží jen na Vašem věřiteli, zda věc předá k exekučnímu vymáhání (pokud povinnost dobrovolně nesplníte v soudem určené lhůtě).