obava z budoucí exekuce

4 odpovědi

Dobrý večer, s přítelkyní kupujeme společně dům přes realitku, bývalí majitelé se rozvádějí. Původní majitel jde bydlet do podnájmu, na dobu cca 2-3 roky, než si postaví, do sousedního města. Trvalé bydliště mu pronajímatel nepovolí. Zeptal se nás, zda by trvalé bydliště mohl nechat to původní, kde nově budu mít já s přítelkyní. Máme se obávat případné exekuce, kdyby udělal v budoucnu 2-3 roky dluhy i když fyzicky bydlí jinde a kor. adresa je jiná, nebo je lepší, aby byl přihlášen na obecním uřadě? Moc děkuji.

Dobrý den, v případě exekučního řízení soudní exekutor zásadně vychází z adresy trvalého pobytu, kam zasílá veškeré dokumenty a kde provede exekuci prodejem movitých věcí, neboť může mít oprávněně za to, že na této adrese má povinný uloženy své věci. Vlastník takto postižených věcí se musí bránit návrhem na vyškrtnutí věci ze soupisu a své vlastnictví prokázat, což nebývá jednoduché. Skutečnost, že má povinný jinou korespondenční adresu, není rozhodná. Pro předejití uvedených komplikací bych Vám doporučovala, abyste po nabytí vlastnictví zahájili u příslušného úřadu řízení o zrušení trvalého pobytu bývalých vlastníků nemovitosti, na základě kterého bude automaticky zapsán jejich trvalý pobyt na obecním úřadě, s tím, že mohou kdykoliv požádat o změnu trvalého pobytu na základě nájemní smlouvy, prokázání vlastnictví k jiné nemovitosti, apod.