Dobrý den. Dne 22.03.2014, si přebírám doporuč. dopis z Exekutorského úřadu - exekuční příkaz k zaplacení x. y. pohledávky, a rovněž je mi uložena 30-ti denní lhůta k tomu, abych do této lhůty zaplatil jistotu a popřípadě se dohodl na dalším postupu ve věci exekuce a podal odůvodnění. Ihned dne 24.03.2014, jsem poslal dopor. dopis ve kterém jsem vylíčil skutečnosti a požádal o odklad či v neposladní řadě o splátkový kalendář. Dne 25.03.2014, se dovídám že mi bylo z účtu exekutorem odebráno 11.000, -Kč což byla moje mzda. Z tohoto soudím, že exekutor neakceptoval to co vlastně napsal (30-ti denní lhůtu) a vlastně mi ani neumožnil se k jeho výzvě vyjádřit. Prostě svého záměru ihned dostál a neřešil nic. Ptám se tedy, je takový to postup exekutora běžný a v rámci dle e. ř. správný? anebo je v rosporu s e. ř. Jak mám v této věci postupovat a bránit se? Děkuji.

Dobrý den. Spolu s exekučním příkazem exekutor zřejmě odeslal bance usnesení o nařízení exekuce, banka Vám proto tzv. obstavila účet. V tuto chvíli peníze ještě nebyly exekutorovi vyplaceny, to lze až po právní moci exekučního příkazu. Ve skutečnosti Vám stále běží 30-ti denní lhůta, ovšem protože máte obstavený účet, nemáte prakticky možnost jistinu uhradit jinak, než s pomocí třetí osoby. Tento postup je v souladu se zákonem.