Dlužník si posílá mzdu na cizí účet - může exekutor účet obstavit v exekuci?

1 odpověď

Dobrý den.
Mám se svým bratrem stejný dluh ve stejné výši za neúspěch v soudní kauze z pozice žalobců. Jsem majitelem účtu v nejmenovaném finančním ústavu na který mi můj zaměstnavatel posílá mzdu. Na tento můj účet posílá i bratrův zaměstnavatel mzdu. Chci se zeptat
1) Může exekutor provádět srážky z bratrova dluhu když on není vlastně majitel účtu a nemůže s účtem ani jakkoli manipulovat.
2) Může exekutor provádět i nadále srážky z účtu i poté co je moje pohledávka vůči oprávněnému zcela uspokojena (myslím tím provádět srážky z mého účtu kde jsou bratrovy peníze)
3) Co se pod pojmem nezabavitelná částka myslí? je to dvojnásobek životního minima jednotlivce který mu musí na účtě zůstat?
Děkuji.

Dobrý den.
1. Při exekuci přikázáním pohledávky z účtu jsou postihovány prostředky na účtu bez ohledu na jejich původ, tj. lze zabavit i prostředky, které Vám na účet posílá jiná osoba.
2. Pokud bude exekuce (včetně nákladů a odměny exekutora) uspokojena, nelze srážky nadále provádět. Proto bude lhostejné, zda Vám bude bratr nadále na účet posílat výplatu.
3. Nezabavitelná částka je pojem související s exekucí srážkami ze mzdy, při exekuci přikázáním pohledávky z účtu se nepoužije. Jedná se o úhrn 2/3 součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení plus 1/4 této částky za každou osobu, které je povinný povinen poskytovat výživné.