Úvěr ze stavebního spoření a zesplatneni

2 odpovědi

Dobrý den,

Můj dotaz je hypotetický: s manželkou jsme si v roce 2014 vzali úvěr ze stavebního spoření na RD, kde k zvýšení bonity je spoludlužníkem náš syn (nepředkládal ani příjem), v listu vlastnictví figurujeme v rámci SJM pouze my dva. Úvěr se řádně splácí, nicméně v podmínkách je uvedeno, že pokud se jeden ze spoludlužníků (mám na mysli našeho syna) dostane do finančních problémů (bude na něj nařízena exekuce, či insolvence), tak banka má právo přistoupit k zesplatnění úvěru, respektive může požadovat okamžitě zaplacení dlužné částky. Zajímá mne, zdali jste se něčím takovým setkali, či zdali by banka opravdu takto drasticky i za předpokladu řádného hrazení úvěrových splátek, postupovala.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, neznám podmínky Vaší úvěrové smlouvy, z níž je třeba vždy vycházet při řešení konkrétní situace. V případě, že takové ujednání je součástí smluvních podmínek, vždy je třeba s touto možností za určitých okolností počítat. Obecně bych však soudila, že pokud byste úvěr spláceli řádně a syn se dostal do uvedené situace, banka obecně dle mého názoru nebude za Vámi uvedených okolností ihned úvěr zesplatňovat, neboť cílem banky není znepřístupnit hrazení úvěru, případně prodat Váš dům, ale pokračovat v řádných splátkách až do úplného splacení úvěru. Pokud tak budete činit, je malá pravděpodobnost, že úvěr bude z Vámi uvedneého důvodu zesplatněn.