Exekuce cizích peněz umístěných na bankovního účtu dlužníka

1 odpověď

Dobrý den,
je možné aby exekutor zabavil peníze z účtu povinného, které patří někomu jinému.
Matce chodí výplata na účet její matky, která ale používá účet jiný. Přišla exekuce a oba bankovní účty zablokovala. Mojí matce, ale odebrali celou výplatu i když ona dlužníkem není.
Je možné se proti tomu nějak bránit, nebo je exekutor vůbec oprávněn vzít takto cizí peníze i když z účtu dlužníka?

Dobrý den. Při exekuci přikázáním pohledávky z účtu banka nezkoumá, komu patří prostředky na účtu, podstatné je, že smlouvu o vedení účtu uzavřel povinný. Můžete se bránit žalobou na vynětí věci - výplaty matky - formou žaloby na vynětí věci podle § 267 občanského soudního řádu. Tuto žalobu je nutné podat proti oprávněnému, nikoliv proti exekutorovi nebo bance.