Vliv předmanželské smlouvy na exekuci na nedlužícího manžela, manželku

1 odpověď

Dobry den. Mam dotaz. Chceme se s pritelem vzit, ale mam exekuci na plat, ktera se mi kazdy mesic strhava. Trvaly pobyt mam na urad. Co delat aby kdyz se vememe abych to nadale strhavali jen me muj dluh a ne i memu budoucimu manzelovi. Dekuji.

Dobrý den, předmanželská smlouva má účinek pouze na dluhy, které vzniknou po jejím podpisu a zapsání v Registru manželských smluv, dluh, který již máte, to neřeší. Protože nový občanský zákoník chrání věřitele proti dlužníkům více než ten původn í, přiznává možnost věřiteli uspokojit se z majetku manžela povinného i pro dluhy, které vznikly před vstupem do manželství. Exekuční řád pak umožňuje postihnout majetek v ve společném jmění manželů a z výlučného majetku prostředky na účtu manžela povinného. Exekutorské úřady standardně opakovaně prověřují dlužníky, zda nenabyli další majetek, či nevstoupili do manželství, je tedy vysoce pravděpodobné, že povstupu do manželství bude zajištěn účet Vašeho (již) manžela a prostředky na něm použity pro uspokojení pohledávky v exekuci. Pokud by na něj byla např. poukazována mzda Vašeho budoucího manžela, byla by rovněž zajištěna. Za uvedených okolností je tak třeba účet před uzavřením sňatku zrušit a prostředky převést na účet spolehlivé osoby, stejně jako např. výplatu mzdy.