Nepřiznání peněz z pojistky insolvenčnímu správci v průběhu insolvenčního řízení

1 odpověď

Dobrý den,
můj exmanžel má povoleno oddlužení. V červnu dostal pojistné plnění, které insolvenčnímu správci jako mimořádný příjem nepřiznal. Po výzvě soudu, aby tento příjem odevzdal, sdělil, že peníze použil (vybral z účtu) náš syn. Dlužník/otec bohužel užívá několik let (ještě z dob před oddlužením, kdy měl exekuce) účet na jméno syna. Syn má pro své účely zřízený jiný účet.
Může insolvenční správce/soud žádat vydání těchto prostředků po synovi?

Pěkný den,

povinností manžela je přiznat jakýkoliv mimořádný příjem během oddlužení. Ins. správce může takové jednání vyhodnotit jako nepoctivý záměr.

Domnívám se, že peníze soud nebude vymáhat po vašem synovi (nestačí pouhé tvrzení vašeho manžela), zároveň syn není účastníkem insolvenčního řízení.

Váš manžel by musel např. prokázat, že podal na syna trestní oznámení kvůli zpronevěřeným penězům. a tím rovněž prokázat, že po něm peníze vymáhá zpět.