insolvence u rozvedených manželů - vyrovnání

1 odpověď

Dobrý den, jsem v insolvenci, která mi končí 7/2020. Do insolvence jsem vstoupila ihned po rozvodu manželství. Bývalý manžel vyhlásil osobní bankrot přibližně 2 roky po mně. Oba máme převážnou část dluhů z manželství. V mé insolvenci byla zpeněžena nemovitost, která byla v SJM. O hyperochu jsme se s bývalým manželem dlouho dohadovali. Nakonec došlo k jednání u Krajského soudu, kde jsme se dohodli, že celá částka bude převedena správci bývalého manžela, který z peněz zaplatí veškeré dluhy a zbytek si ponechá bývalý manžel (neměla jsem již sílu dál bojovat, chtěla jsem, aby to vše už skončilo a měla jsem klid). Naší dohodu musel posvětit i Okresní soud, čímž došlo k vypořádání SJM. Po převedení peněz ovšem správce bývalého manžela odmítl pohledávky uspokojit s tím, že manžel vede incidenční spor se zástavním věřitelem právě zmíněné nemovitosti a neví zda a kolik bude nucen plnit. Věřitel chce po něm úroky za období, kdy jsem vstoupila do insolvence já, do doby kdy vstoupil do insolvence on. Na soudní jednání se čekalo dva roky, před měsícem bylo zastaveno s tím, že je věc řešena u mne (což není pravda), že se věc obnoví až po ukončení mé insolvence. Problém je v tom, že býv. manžel má každý měsíc ze splátky odkládáno dle schváleného návrhu 40% právě na tento incidenční spor, dále mi platí alimenty na dceru, takže na skutečné splátky toho od něj moc nejde. Mně během insolvence zemřela maminka. Díky dědictví jsem povinná (lépeřečeno můj otec, který má plnit, aby mu nezačali prodávat střechu nad hlavou) doplatit do konce insolvence veškeré dluhy do 100%. Takže výsledek je takový, že veškeré dluhy již dva roky platím hlavně já a také je do 7/2020 všechny doplatím. Bývalý manžel má na účtě peníze za nemovitost + si vlastně každý měsíc "spoří" (přitom již nyní je u správce tak vysoká částka, že by to pokrylo veškeré jeho dluhy i s částkou, která je předmětem incidenčního sporu). Přijde mi to děsně nespravedlivé. Můj správce mi v tom odmítá být jakkoli nápomocen, jeho ani nekomunikuje, právník mi tvrdí, že se s tím nedá nic dělat. Byla jsem přesvědčená, že již před 2lety pro mne insolvence končí, tohle jsem opravdu nečekala. Můžu se nějak bránit? Poradíte? Předem děkuji za odpověď, hezký den, V. Bešťáková

Pěkný den,

Váš případ je poměrně komplikovaný, domnívám se, že by bylo třeba bližší přiblížení, více informací a nahlédnutí do spisů.
Doporučuji obrátit se na bezplatnou organizaci poskytující právní poradenství, seznam najdete na Www.sako. justice.cz