Dluhy před manželstvím a exekuce na byt manželky

1 odpověď

Dobrý den,
mám nějaké exekuce, které vznikly 2012.
2013 jsem se oženil a 2014 přišly manželce exekuce na bankovní účet i na byt, na který splácí přes hypotéku.
Je postup exekutora správný, když mé dluhy vznikly 2012 a ještě před svatbou? Muže exekutor prodat byt manželky?
Děkuji.

Dobrý den. Exekuční řád v § 42 stanoví výslovně toto: Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Exekuční řád nemá vlastní úpravu přechodných ustanovení. Proto se subsidiárně pouřije občanský soudní řád, který v § 355 stanoví, že ustanovení tohoto zákona platí i pro řízení zahájená před jeho účinnosti, tj. jedná se o nepravou retroaktivitu, která je přípustná. Nelze ovšem exekučně postihnout mzdu nebo účet druhého manžela pro dluh, který vznikl před uzavřením manželství. Tento postup je v rozporu s § 262a odst. 2 občanského soudního řádu. Ohledně účtu je tedy nutné podat návrh na částečné zastavení exekuce. Rovněž není možné exekučně postihnout byt manželky, pokud jej nabyla před uzavřením manželství. Jedná se o její výlučný majetek, přičemž pro dluhy z doby před uzavřením manželství je možné exekučně postihnout pouze majetek ve společném jmění manželů. I zde je tedy nutné podat návrh na částečné zastavení exekuce. Návrh musí být vždy odůvodněný a musíte v něm uvést, z jakých důvodů částečné zastavení exekuce navrhujete.