Ručení blízké osobě

1 odpověď

Dobry den, pritel podepsal jeho matce darovací smlouvu, ze ji bude přispívat částkou 1500kc na insolovenci. Jeho matka ale bohužel nemá nějaký zájem exekuce a insolovenci řešit, ani poradně nevíme zda tou insolovenci prošla. Ale už to jednou podepsal. A já si nechala vyjet výpis z registru a těch exekuci nemá málo. Muže pritel nějak sám od sebe odstoupit od teto darovací smlouvy? Aby nebyl nikde veden jako rucitel? Nebo to musí zrušit jeho matka? Mockrát děkuji za odpověď

Dobrý den, Váš přítel podepsal darovací smlouvu, kterou se zavázal přisdpívat své matce v insolvenčním řízení. Pokud matka insolvnenci neřeší a nehradí splátky, bude pravděpodobně rozhodnuto insolvenčním soudem o zrušení oddlužení a bude nařízen konkurs. Tutro skutečnost si můžete ověřit na http://www.justice.cz, kde naleznete insolvnenčí rejstřík v elektronické podobě. Co se týše uvedené smlouvy, jelikož jste o dvoustranné právní jednání, lze tuto smlouvu ukončit dohodou, odstoupení nebo výpovědí, záleží na znění smlouvy a jejích konkrétních podmínkách. Darovací smlouva sama nepředstavuje „ručení“, nicméně pokud bude insolvence pokračovat a smlouva zrušena nebude, insolvnenční právce její plnění bude požadovat. Doporučuji Vašemu příteli tedy uvedenou smlouvu zákonným způsobem zrušit.