Vozidlo od exekučně zatítženého prodávajícího

1 odpověď

Dobrý den, popíšu zkráceně svůj příběh, v roce 2015 jsem zakoupil vozidlo za 50tis. od soukromé osoby, vše proběhlo standartně, vozidlo řádně zaplacené a převedeno v registru vozidel. Následně po jednom měsící od zakoupení a převodu vozidla jsem obdržel od exekutora námítku neplatnosti smlouvy, jelikož na prodávajícího bylo vedeno hned několik různých exekuci, od té doby jsem věděl, že nemohu vůz dále prodat a hrozí, že jej exekutor zabaví a navíc se mohou během následujících 3 let ozvat další exekutoři, jelikož na prodávajícího bylo vedeno 17 ruzných exekučních řízení. Nýní tomu budou už téměř 4 roky a žádný další exekutor se s namítkou na neplatnost smlouvy neozval, ale zároveň ani ten jeden exekutor, který námitku poslal, vůz do dnešního dne nezabavil, ani neproběhla žádná další komunikace. Můj dotaz tedy zní, jak mohu nýní postupovat, jelikož jsem vozidlo ani celé 4 roky nepoužíval a odstavil, za dobu odstavení ztratilo na hodnotě a již překáží, chtěl bych jej prodat alespoň za zbytkovou cenu cca 20-30tis. Hrozí mi po skoro čtyřleté době nečinnosti exekutora nějaký postih v případě prodeje vozidla, nebo jsem oprávněn účtovat si adekvátní poplatek za parkovné/uskladnění vozidla v případě, že bych jej kontaktoval aby si vůz odvezl? Předem děkuji za Váší odpověď a rady jak v takovém případě postupovat.

Dobrý den, uvedené vozidlo, které máte v detenci, je stále majetkem dlužníka, tudíž Vám nedoporučuji jej prodat, i přes objektivní důvody, které uvádíte. Za daných okolností zjistěte u dotčeného exekutora, zda vozidlo postihl exekučním příkazem (pravděpodobně ano) a následně jej vyzvěte, aby si zajištěný vůz uskladnil ve svém skladu. Pokud nebude reagovat, nezbývá Vám, než vozidlo předat exkeutorovi sám a to nejlépe na základě exekutorského nebo notářského zápisu, kterým se osvědčuje děj nebo stav, abyste měl důkaz, že jste vozidlo předal. Bohužel skladné si účtovat nemůžete, nemáte s exekutorem žádný smluvní vztah a vozidlo jste mu měl předat již před 4 lety. Jinak pokud vozidlo prodáte, riskujete, že po Vás oprávněný bude požadovat náhradu škody, resp. kupec, který bude muset vozidlo vydat, po Vás bude požadovat vydání bezdůvodného obohacení (tj. kupní cenu).