Počet stránek ve webu: 40.408

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
V této sekci můžete zadat dotaz týkající se exekuce a insolvence (oddlužení). Jiné typy dotazů zde prosím neukládejte.
Na Vaši otázku bude odpovězeno cca. do 3 dnů.
Na dotazy odpovídá právnička Mgr. B. Karásková (insolvence) a advokátka Mgr. Renáta Benetková (exekuce).

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv exekuční poradny: 6.274.140

Exekuce spolumajitele nemovitosti

Odesláno: 
Otevřeno 81 x
1 odpověď
 
Dědeček si chtěl udělat na sklonku života pořádek a místo závěti
děda byt daroval mě a svému dalšímu rodinnému příslušníkovi. Každý máme poloviční podíl. Bohužel jsem teď zjistil, že na jeho podíl byla zahájena exekuce u této nemovitosti. Naštěstí bylo zřízeno věcné právo služebnosti užívání, tak aby mohl dědeček i nadále doživotně užívat byt.
Chtěl bych se zeptat zda teď může hrozit prodej podílu v exekuci? Může to nějak ohrozit dědu, který tam bude nadále bydlet, myslím tím i zařízení jeho domácnosti. Jak je nejlépe tuto situaci vyřešit? Má dědeček právo svůj dar vzít zpět? Mockrát děkuji za odpověď.
 
Dobrý den, prodej podílu dlužníka v exekuci hrozí, avšak věcné břemeno – služebnost dožití nezanikne ani tehdy, pokud se podíl na nemovitosti vydraží. V uvedeném případě však takové podíly draží zpravidla spoluvlastníci ostatních podílů, kteří mají navíc předkupní právo. Chcete-li tak vyloučit možnost, že podíl vydraží někdo mimo rodinu, zúčastněte se dražby a podíl vydražte. Ohledně vrácení daru – skutečnost, že se podílový spoluvlastník daru dostal do dluhů není standardně důvodem pro naplnění okolností ust. § 2068, § 2072 občanského zákoníku, tedy odvolání daru pro nouzi nebo pro nevděk.