půjčky a exekuce

1 odpověď

Dobrý den, mám prosím dotaz. Bývalý manžel si vzal ještě za doby manželství před rokem tj. 2018 na své jméno úvěr ve své bance. V té době jsme byli v manželství a za 2 měsíce poté jsme podali žádost o rozvod. Banka se mnou nekomunikuje a nechce mi dát o úvěru žádné informace a hovoří výlučně s ním. Dozvěděla jsem se od někoho, že v době manželství byl úvěr společný, jako společné jmění manželů, ale po rozvodu manželství, prý úvěr je pouze jeho úvěr a já to nemusím splácet. Je to prosím pravda nebo polovinu úvěru musím platit i já, i když je úvěr na jeho jméno a já nic nepodepisovala? Obávám se i exekuce, pokud by on neplatil úvěr; i když jsme nyní půl roku po rozvodu manželství, tak nevím zda po rozvodu mám zákonnou povinnost platit polovinu úvěru. Zatím jsem si polovinu částky strhávala z nezaplacených alimentů, které jsou mnohem vyšší než měsíční splátka úvěru. Neplatí alimenty na děti téměř vůbec. Když prodávám s jeho souhlasem náš společný dům, tak je možné prosím, aby se do smlouvy o vyplacení jeho poloviny domu uvedlo, že má vyplatit on z té částky nezaplacené alimenty a vyplatit mu jen polovinu domu mínus několikaměsíční nevyplacené alimenty? A ještě prosím malý dodatek. Pokud je úvěr i po rozvodu přesto společný a on by například jej neplatil, tak musela bych jej celý platit já nebo snad jen polovinu, i když je úvěr na jeho jméno? Velmi prosím o brzkou odpověď a děkuji.

Dobrý den, veškeré dluhy (až na zákonné výjimky) vzniklé za trvání manželství jsou součástí společného jmění manželů a musí je hradit oba manželé, věřitel pak může chtít úhradu i jen po jednom z nich a ten následně může požadovat zpětnou úhradu po druhém z manželů. Pokud jste o dluhu nevěděla, sdělte toto bezodkladně písemně věřiteli (bance) s tím, že s dluhem nesouhlasíte, zlepšíte si tak pozici v případné exekuci, kdy byste měla hradit skutečně jen ½ dluhu. V každém případě Vám ohledně vypořádání Vašeho majetku doporučuji konzultaci právníka z řad advokátů (http://www.advokatikomora.cz), který Vám zodpoví Vaše dotazy, resp. poradí ohledně vypořádání nejlepší řešení.