Advokátní kancelář neakceptuje splacení dluhu u prvního nepostoupeného věřitele - co mám dělat?

9 odpovědí

2007 jsem nezaplatil povinné ručení za automobil, protože jsem ho již nevlastnil a nevypověděl jsem smlouvu, tím vznikla pohledávka ve výši 3.160 Kč. Nevěděl jsem o ní a tudíž jsem nic nezaplatil. Po letech jsem dostal exekuci na plat, ale protože, rozhodnutí nenabylo právní moci a než se tak stalo já už na místě nepracoval. Exekuce byla asi pozastavena.
Na dávky od úřadu práce jsem exekuci nedostal. 2012 jsem dostal exekuci za oprávněného Kooperativu (ten stejný). Bral jsem to tak, že je to pohledávka, která mě už u posledního zaměstnavatele nedostihla a zaplatil jsem.

25.2.2014 mi přišla opět ta první exekuce (u jiného exekutora podaná jiným právníkem ke stejnému soudu, jednání dokonce vypadá že bylo ve stejný den). Když jsem si dnes ověřoval stav pohledávek u Kooperaitivy, bylo mi řečeno, že jediný dluh byl ten za povinné ručení. Z mého pohledu, kdy mám u zaplacené exekuce doklady dokazující ukončení exekuce, to znamená že oprávněný dostal pohledávku. Já teď nevím jak se bránit. Advokátní kancelář (ne exekutor) mi řekla, že ji nezajímá, že je to zaplaceno u Kooperativy, že u nich to zaplacené není. Podotýkám pouze to, že tam nebyla stejné výše původní pohledávky, což mi není jasné. Předem Vám velice děkuji za radu.
S pozdravem

Dobrý den. Pokud jste již dlužnou částku, včetně nákladů exekuce uhradil a můžete to prokázat, podejte k exekutorskému úřadu, který nyní exekuci vede návrh na zastavení exekuce. Do odůvodnění uveďte kdy, jaké částky a komu jste uhradil a přiložte kopie dodkladů prokazující ukončení exekuce. Nařízení exekuce pro dluh, který již byl uhrazen neznamená, že byste musel platit náklady nové exekuce. S advokátní kanceláří v tuto chvíli nemá smysl komunikovat, protože exekuci vede soudní exekutor. Pokud je nyní exekuce nařízena pro pohledávku vyšší, ale ze stejného dluhu, můžete podat návrh pouze na částečné zastavení exekuce.

Děkuji za odpověď. Znamená to tedy, že i když si tam tu částku původní dluhu navýšila advokátní kancelář, že to budu muset doplácet včetně nákladů řízení? Přeci není moje chyba, že Kooperativa požádala dvě různé kanceláře o zpracování téže věci. děkuji za odpověď.

Pokud je následná nařízená exekuce navýšena pouze o exekuční náklady oprávněného, není na ně podle Vámi uvedeného stavu věcí nárok. Pokud existoval jeden rozsudek a byly na jeho podkladě nařízeny dvě exekuce, přičemž druhá byla nařízena neoprávněně, není nárok na náhradu nákladů druhé exekuce. Musíte ovšem podat výše uvedený návrh na zastavení exekuce.

No rozsudky byly vydány dva. Každý na jinou částku ale ve stejný den. Přičemž pohledávka u Kooperativy byla jenom jedna. Nechápu jak mohl soud udělat dvě rozhodnutí na jeden dluh.

Pokud byly vydány dva rozsudky pro tentýž dluh, měl jste podat žalobu pro zmatečnost. Tuto žalobu lze podat pouze do tří měsíců od doručení rozsudku, prominutí zmeškání lhůty není přípustné. Bez konkrétní znalosti obou rozsudků nelze nic dalšího sdělit.

Já jsem se v době těchto soudů nacházel mimo republiku a vrátil jsem se mnohem později. Pokud je možno vám poslat podklady a informace přímo na mail. můj je mjunek@gmail.com

Pokud existují dva pravomocné exekuční tituly, které přiznávají tentýž dluh, musíte dosáhnout zrušení jednoho z nich. To je však otázkou civilního práva procesního, která se netýká exekuce. Dotaz prosím uložte do formuláře na stránce ODKAZ. Dotazy přijímáme každý lichý týden v pondělí po 10. hodině.
Máte také možnost zeptat se právničky v online chatu. Ten je k dispozici každý sudý týden v sobotu mezi 9-11. hodinou na stránce ODKAZ.

zkusil bych v prve rade oficialne zazadat o zastaveni exekucniho rizeni primo exekutora a kterym jsem v kontaktu. je dostupny nekde nejaky priklad ktery by mi mohl pomoci takovou zadost napsat? na internetu jsem nemohl nic najit… predem Vam velice dekuji!

V návrhu musíte uvést: označení exekutor, který exekuci provádí, s uvedením jeho sídla. Z návrhu musí být dále patrné, kdo ho činí, které věci se týká a co sleduje, a musí být podepsán a datován. Kromě toho musí návrh obsahovat jméno a příjmení účastníků, rodné číslo nebo datum narození, obchodní firmu nebo název, sídlo a identifikační číslo, přesné označení exekučního titulu, uvedení povinnosti, která je exekucí vymáhána, a údaj o tom, zda, popřípadě v jakém rozsahu jste vymáhanou povinnost splnil a označení důkazů, kterých se dovoláváte.