Promlčení dluhu za odpad (svoz komunálního odpadu) a exekuce, exekuční výměr

5 odpovědí

Dobrý den,
dnes 10.2.2014 jsem dostal exekuční výměr na zaplacení pohledávky (místní odpad - přesněji svoz technického komunálního odpadu), dluh je starý 2010.
Můžu u této věcí uplatnit takzvanou promlčecí lhůtu, námitku promlčení, když se jednalo o fyzickou osobu? jak postupovat?
Děkuji.

Dobrý den. Pokud je již vydán exekuční výměr, znamená to, že nelze uplatnit případné promlčení. Ve Vašem případě se navíc postupuje podle daňového řádu (§ 2 daňového řádu). Podle jeho § 160 odst. 1 je lhůta pro placení daně 6 let. Zde tedy obecná promlčecí lhůta podle občanského práva neplatí.

Doufám, že jsme se pochopili dobře. U mne se jedná o zaplacení poplatku za provoz systému shromažďování, sběrů, přepravy, třídění, využíváni a odstraňování komunálního odpadů za léta 5005,2006,2007,2008. Přitom já mám podle občanského průkazu trvalý pobyt od 30.8.2006 již v jiném místě bydliště. Když pominu, že jsem na předchozí adrese se nezdržoval od roků 1999, protože díky vystěhování z bytů mé paní jsem měl trvalý pobyt na městském úřadě, tak jsem si neuvědomil, že jsem povinen platit tyto poplatky, ikdyž žádné prokazatelně nemohu produkovat. Na toto jsem ihned při prvním písemném kontaktů upozornil dotyčný úřad. Od té doby jsem pokladal věc za promlčenou, až do dnešního dne, kdy mi přišla exekuce. Myslím si, že podle vašeho vyjádření alespoň do roku 2007 by tato věc měla být pojatá jako bezpředmětná z důvodu promlčení, jak vy uvádíte. Děkuji ještě jednou za vyjádření. Šico Jiří.

§ 2 daňového řádu: daní se rozumí peněžité plnění, které zákon označuje jako daň, clo nebo poplatek. Jelikož uvádíte, že jste úřad upozornil na skutečnost, že žádný odpad nemůžete produkovat a od té doby jste věc považoval za promlčenou, mohl být vydán exekuční příkaz na všechna dlužná období. Skutečnost, že některá období jsou již promlčená jste měl uplatnit před zahájením exekučního řízení, tj. když jste na úřad psal, že prokazatelně odpad nemůžete produkovat. Nyní již tuto námitku uplatnit nemůžete, protože toto mělo být uplatněno před zahájením exekuce.

Vše jak píšete se stalo, upozornil jsem na skutečné události, které popisujete a přesto byl na mne vydan exejuční příkaz. Tak co mám dělat, když mám doklad od toho, že jsem upozorňoval na tyto události ihned. Kde se mám dovolat pravdy v tomto státě? Šico Jiří.

Pokud jste se v zákonné lhůtě neodvolal proti výměru poplatků, nemáte šanci domoci se jeho zrušení ve správním soudnictví. V opačném případě se můžete bránit správní žalobou na zrušení rozhodnutí.