Exekuce na mzdu, invalidní důchod a devizový důchod ze zahraničí

1 odpověď

Dobrý den,
prosím o radu ve věci exekuce. Jsou proti mě vedeny 4 exekuce. V budoucnu bych měla pobírat důchod z ciziny. Ještě ani nevím
jak vysoký důchod bude, ale exekutor již zablokoval bankovní
účet.
Zajímá mě jestli může zabavit devizový důchod v plné výši.
Protože jsou prováděny srážky z invalidního důchodu ID českého.
Děkuji za zprávu.

Dobrý den, pokud Vám bude důchod zasílán na bankovní účet, bude postižen celý, neboť zákon nerozlišuje, odkud příjmy povinného na účet přišly. Pokud byste chtěla dosáhnout toho, aby byl zahraniční důchod v „režimu“ českého důchodu (což není vyloučeno, je to také jiný příjem stejně jako Váš invalidní důchod), musela byste aktivně spolupracovat s exekutorem a žádat jej, aby prostřednictvím zahraniční právní pomoci ve státě, kde Vám důchod má být vyplácen, byly prováděny srážky z tohoto důchodu a tyto zasílány exekutorovi. Je pak na každém státu, jakým způsobem má srážky z důchodu v exekuci upraveny a jaká část by Vám nebyla postižena. Tento postup je však zdlouhavý a složitý a domnívám se, že by k němu exekutor přistoupil, jen kdyby nebylo jiné řešení. V praxi by pro Vás bylo nejvýhodnější vyjednat si zasílání důchodu ze zahraničí jinak než na účet (např. na složenku), neboť takovéto vyplácení důchodu by exekutor nezaznamenal.