Odvolání věřitele proti zastavení exekuce - má odkladný účinek na zaplacení exekučních poplatků?

1 odpověď

Dobrý den.
Bylo mi doručeno Usnesení v němž okresní soud podle § 268 odst. 1 písm. e) o. s. ř. ve spojení s ut. § 55 odst. 3 e. ř. exekuci zastavuje. V odůvodnění je napsáno že soudní exekutor provedl majetkové šetření a uvedl že jsou negativní, ale přesto požaduje zaplacení nákladů ve výši 4.200 Kč. V poučení je psáno, že se mohu u exekutora odvolat do 15 dnů, což jsem učinila. Neozval se mi 19 měsíců. Jak mám nyní postupovat a musím exekutorovi zaplatit i když se oprávněný dluhu vzdal? Jsem dlouhodobě evidována na ÚP a z podpory mi toho moc nezbývá.
Děkuji za radu

Dobrý den. Povinnost hradit náklady exekuce při zastavení exekuce pro nemajetnost je uložena oprávněnému. Navíc se jedná o nečinnost, která hraničí s porušením práva na spravedlivý proces. Nejprve proto navštivte exekutorský úřad a nahlédněte do spisu, kde zjistíte, zda již o odvolání bylo rozhodnuto a toto rozhodnutí nebylo např. omylem zaslána na špatnou adresu.
Pokud o odvolání stále není rozhodnuto, můžete se obrátit s podnětem na exekutorskou komoru, kde popíšete celý průběh od doručení usnesení (přiložte kopii) až do dnešního dne.
Protože podané odvolání má odkladný účinek, prozatím do vysvětlení celé záležitosti, neplaťte.