Exekuce na syna - hrozí exekuce v bytě, domě matky, otce, rodičů?

7 odpovědí

Dobrý den, prosím o radu. Syn bydlí v jednom pokoji v mém rodinném domě, krom svého počítače a mé televize v něm ani jinde nemá žádný majetek. Má několik půjček, které jsem za něj doposud splácel, ale už nemohu. Vystěhovat se dobrovolně nechce, na obecním úřadě v místě trvalého bydliště mu bez toho trvalý pobyt zrušit nemohou, právně jsem ho vydědil. Prosím o radu co ještě mohu z mé strany podniknout abych se ochránil před případnou exekucí? / účty od movitých věcí, ani jejich notářský soupis prý není 100% /. Existuje možnost soudního vystěhování? Děkuji za Vaši odpověď. J. F.

Dobrý den. Pokud osoba v exekuci pobývá ve Vašem domě, lze návštěvu exekutora očekávat, neboť ten se může důvodně domnívat, že u Vás má uloženy věci, které lze exekučně postihnout. Proti tomu máte jedinou možnost obrany - při soupisu namítat, že věci jsou ve Vašem vlastnictví. Pokud budou věci přesto do soupisu zahrnuty, můžete do 30 dnů u exekutora podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Ohledně soudního vystěhování: Váš dotaz se netýká výkonu exekuce. Dotaz prosím uložte do formuláře na stránce ODKAZ. Dotazy přijímáme každý lichý týden v pondělí po 10. hodině.
Máte také možnost zeptat se právničky v online chatu. Ten je k dispozici každý sudý týden v sobotu mezi 9-11. hodinou na stránce ODKAZ.

Dobrý den, mohu navázat na předcházející dotaz „Synovi hrozí exekuce-lze provést exekuci v mém domě: Pokud při případném provádění exekuce při vlastním soupisu věcí exekutorem budu nejen namítat, ale současně ihned předložím doklady o nabití těchto věcí, případně notářský soupis věcí zabráním tím aby se do soupisu tyto věci vůbec nedostaly?
Děkuji

Dobrý den. Předložení dokladů o nabytí vlastického práva k věcem je důvodem jejich vyškrtnutí ze soupisu, v praxi však občas přesto dojde k jejich soupisu.

Dobrý den, mohu prosím ještě navázat na předchozí dotazy s prosbou o posouzení možnosti řešení mé situace neboť věřte že je tak těžké podobné věci řešit když se jedná o vlastní děti ke kterým pořád cítíte lásku.
Jak už jsem v předchozích dotazech popsal, můj zadlužený syn bydlí v jednom pokoji ve spodní části mého rodinném domu a tato spodní část má samostatný vchod a sociální zařízení. Horní část domu kterou obývám já se zbytkem rodiny má také samostatný vchod (na druhou stranu domu) a příslušenství, propojení schodištěm jsem tuto horní část oddělil stěnou a uzamykatelnými dveřmi.
Dotaz na to jestli je možné řešení zní, vynechá exekutor v případě možné exekuce v tomto případě mnou obývanou a z hora popisem oddělenou část domu?
Nebo je možné se synem sepsat nájemní smlouvu na pronájem jen té jím obývané místnosti a sociálního a zařízení a vynechá tím exekutor v případě možné exekuce v tomto případě mnou obývanou a z hora popisem oddělenou část domu?
Moc děkuji za Vaši odpověď. J. F.

Dobrý den. Zda exekutor při návštěvě vynechá oddělenou část domu bude vědět pouze exekutor. Samozřejmě je možné argumentovat uvedeným rozdělením nemovitosti, na druhou stranu je možné argumentovat rodinnými pouty a z toho vyplývající pravděpodobnosti výskytu věcí syna ve Vašem bytě. Jelikož máte samostatný vchod i sociální zařízení, návštěvu exekutora bych neočekával, ale toto opravdu posoudí na místě exekutor.

Dobrý den, chtěl bych ještě navázat na předchozí dotaz. Předem se omlouvám, ale situace kdy jste nuceni jednat proti vlastním dětem je nesmírně těžká.
Můj dotaz zní - pomohla by nájemní smlouva nebo výpůjční smlouva mezi mnou jako majitelem domu a mým synem na užívání v té smlouvě uvedené jen té konkrétní místnosti a sociálního zařízení v části domu, v tom aby případná exekuce nepostihla i věci v mnou obývané části domu?
(můj zadlužený syn bydlí v jednom pokoji ve spodní části mého rodinném domu a tato spodní část má samostatný vchod a sociální zařízení, horní část domu kterou obývám já se zbytkem rodiny má také samostatný vchod a příslušenství, propojení schodištěm jsem tuto horní část oddělil stěnou a uzamykatelnými dveřmi). Děkuji J. F.

Dobrý den. Pokud se jedná o oddělenou bytovou jednotku a smlouva by byla uzavřená ještě před nařízením exekuce, jednalo by se o důkaz o vlastnictví věcí v nemovitosti. Pokud je však smlouva uzavřená až po zahájení exekuce, může ji exekutor snadno zpochybnit jako účelově uzavřenou.