Půjčka bez vědomí manžela - vymáhání po manželce po rozvodu manželství

1 odpověď

Dobrý den,
je možné vymáhat dluhy o kterých jsem nevěděl, že si je manželka půjčila, ale musel jsem je zaplatit.
Jsme s manželkou v rozvodovém řízení, můžu je vymáhat po rozvodu?
Mám uschované exekuční papíry i doklady o půjčce.
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, pokud dluhy vznikly za trvání manželství jsou ve společném jmění manželů (SJM), jelikož se teprve rozvádíte, nemáte dosud SJM vyrovnané. Proto bych na Vašem místě vyčkala na vypořádání SJM a je možné, že i Vaše žena za Vás mohla něco hradit, což by se dalo řešit formou zápočtu (kompenzace). Jelikož se jedná o dluhy v SJM, je možné po manželce po rozvodu vymáhat pouze polovinu těchto dluhů, to že jste o dluzích nevěděl je jedna věc, u soudu, abyste byl zcela úspěšný je však nutné Vaše tvrzení důkazně doložit, což manželka, pokud je trochu chytrá neudělá, protože by Vám mohla hradit o dost více než kdyby toto tvrzení doloženo nebylo. Nejdříve bych tedy vyčkala na vypořádání SJM a poté je možné řešit náhradu škody v důsledku jednání zadlužené manželky.