Exekuce před svatbou a možnost exekuce manželství na SJM

1 odpověď

Dobrý den,
mám několik exekucí vedených na plat, které se se mnou táhnou již delší dobu a které řádně splácím. Letos se chceme s přítelkyní vzít (o dluzích ví). Zajímalo by nás, zda může exekutor obstavit i plat, mzdu či majetek mé přítelkyně - budoucí manželky? Bydlíme spolu přes rok, já mám trvalý pobyt na úřadě a ona v místě trvalého bydliště.
Může exekutor po svatbě vkročit i do jejího bytu a zabavit věci, které jsou v jejím vlastnictví (nábytek, elektronika atd)? Případně jak je to s dokazováním jejich původu?
Děkuji.

Dobrý den. Po svatbě bude možné vést exekuci na majetek, který bude spadat do společného jmění manželů, tj. vše co nabydete v manželství. Výlučného majetku z doby před svatbou se to netýká. Podle §262a odst. 2 občanského soudního řádu lze vést výkon rozhodnutí na mzdu druhého manžela pouze pro dluhy, které patří do společného jmění manželů, tj. ne pro dluhy, které existovaly před uzavřením manželství. Exekuci prodejem movitých věcí lze vést všude tam, kde lze očekávat věci v majetku dlužníka, tj. i v bytě Vaší budoucí manželky. Dokazování vlastnictví lze provést všemi způsoby, tj. i svědeckou výpovědí, nejlepší je samozřejmě předložení kupních smluv a výpisů z účtu tam, kde došlo k placení platební kartou.