Nový občanský zákoník 2014 a exekuce pro dluh manželů vzniklých před manželstvím

1 odpověď

Dobrý den.
Prosím o odpověď na můj dotaz. 07/2012 jsme s manželem uzavřeli sňatek. Oba dva jsme před tímto datem měli dluhy a byly na nás uvaleny exekuce, které se snažíme splácet, a to především srážkami ze mzdy, neboť žádný majetek nemáme. V souvislosti s platností nového občanského zákoníku 2014 (NOZ 2014) se chci zeptat, jak je to s placením dluhu manžela. Před platností nového občanského zákoníku 2014 (NOZ 2014) manžel za dluhy druhého manžela vzniklé před uzavřením manželství neodpovídal. A nyní?
Od uzavření manželství žádné nové dluhy nemáme, může dojít nyní k tomu, že po mně budou chtít splácet dluhy manželovy a po něm dluhy moje, nebo zde platí zákaz retroaktivity a na exekuce vzniklé před rokem 2014. Je situace řešena podle starého občanského zákoníku nebo nového občanského zákoníku 2014 (NOZ 2014)?
Děkuji.

Dobrý den. Na tento postup se nevztahuje občanský zákoník, ale exekuční a občanský soudní řád. Exekuční řád v § 42 stanoví výslovně toto: Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství. Jedná se tedy o majetek, který nabydete coby manželé jako společné jmění manželů. Podle § 355 občanského soudního řádu platí ustanovení tohto zákona i pro řízení zahájená před jeho účinnosti, tj. jedná se o nepravou retroaktivitu, která je přípustná.