Diety řidiče MKD a insolvence, oddlužení, osobní bankrot - je dieta součástí mzdy, platu?

1 odpověď

Bývalý manžel mé přítelkyně vyhlásil v roce 2014 insolvenci KSHK 42 INS 16080/2014. V té době byl ještě ženatý, ale nedávno jsem zjistil, že v žádosti o ins. uvedl stav - rozvedený a zaměstnavatel mu potvrdil minimální mzdu a napsal smlouvu na práci v dílně. Je to řidič MKD, takže má k platu ještě minimálně 30.000 Kč diety (v inzerátech nabízí jeho zaměstnavatel na stejnou pozici řidiče MKD plat od 50.000 Kč). Musí se diety nebo alespoň jejich část počítat jako příjem do insolvence? Přijde mi to nespravedlivé, když přítelkyně musela vyhlásit insolvenci kvůli bývalému manželovi a se třemi dětmi jí zůstává příjem okolo 11.000 Kč a bývalý manžel si v klidu dál žije nad poměry.
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, diety jsou cestovními náhradami za cesty zaměstnance do zahraničí a jako takové nepodléhají srážkám v rámci insolvence. Insolvenční soud však se souhlasem dlužníka (zejména jsou-li příjmy dlužníka nedostatečné) může dlužníku uložit, aby část diet poukazoval na účet insolvenčního správce pro účely oddlužení.