Je platební rozkaz exekučním titulem?

1 odpověď

Dobrý den. Dnes jsem obdržel platební rozkaz jako oprávněný ve kterém soud ukládá žalovanému aby zaplatil žalobci částku atd. atd. Chci se zeptat mohu tento pltební rozkaz předat exekučnímu úřadu pro vymožení pohledávky? zajisté až po ukončení 15 denní lhůty kdy se může povinný odvolat. Je platební rozkaz rovnocenný jako soudní rozhodnutí? Je nutné vypracovat návrh na exekuci? Včem se lyší pltební rozkaz od soudního rozsudku. Děkuji

Dobrý den. Platební rozkaz je exekučním titulem stejně jako rozsudek. Po jeho právní moci a vykonatelnosti (uplynutí lhůty poskytnuté dlužníkovi k plnění) si u soudu nechte vyznačit doložku právní moci a vykonatelnosti, následně platební rozkaz nebo jeho ověřenou kopii přiložte k exekučnímu návrhu adresovanému konkrétnímu exekutorskému úřadu. Rozdíl mezi platebním rozkazem a rozsudkem je ve způsobu rozhodnutí soudu, pouze technická formalita.