Exekuce na výsluhový příspěvek za službu u Policie ČR

4 odpovědi

Jsem veden na úřadu práce ÚP, můj jediný zdroj příjmu je výsluhový příspěvek VP (8.900 Kč), ten byl v minulosti postižen exekucí - srážkami ze mzdy, takže jsem stále dostával asi 6.500 Kč.
Od 1.12.2013 se však exekuce změnila na: přikázáním jiné pohledávky, a já nedostávám nic. Jsem bez prostředků, na úřadu práce ÚP mi žádosti na sociální dávky či hmotnou nouzi zamítli, prý nemám nárok, když mám výsluhový příspěvek.
Žádal jsem exekutora i věřitele o změnu statusu exekuce na srážky ze mzdy, ale marně. Psal jsem ombucmanovi, na ÚS v Brně, vše marně.
Co mám dělat?

Dobrý den. Máte možnost nechat si vyplatit z bankovního účtu (v souladu s § 304b odst. 1 občanského soudního řádu) částku, která představuje dvojnásobek životního minima, tj. 2x 3.410, - Kč. Tohoto oprávnění můžete využít pouze jednou. Způsob provedení exekuce je ponechán na výběru exekutorovi, proto jej nemůžete přimět ke změně způsobu výkonu exekuce.

Díky za reakci, ale já nemám účet, VP mi byl zasílán složenkou. Připomínám, že jsem bez prostředků, na dávky nemám prý nárok. Nemůžu změnit způsob exekuce například podání žádosti k soudu o změnu způsobu exekuce čí návrh na částečné zastavení exekuce?

Pokud Vám nebyl příspěvek zasílán na účet, nemáte jinou možnost, jak se k penězům dostat. Bylo totiž chybou exekutora, že Váš příspěvek postihoval srážkami ze mzdy, neboť tento příspěvek nemá povahu mzdy ani jiného podobného příjmu a ve smyslu § 312 občanského soudního řádu jej lze postihnout až do výše pohledávky. Jak jsem již uvedl, způsob provedení exekuce určuje exekutor a povinný nemá možnost jej změnit.

Potřeboval bych poradit, co mám dělat, když jsem zcela bez prostředků, děkuji.