Exekuce nemovitosti (bytu, domu) ručitele pro nesplácení dluhu hlavního dlužníka

1 odpověď

Dobrý den,
babička podepsala svému synovi zástavní smlouvu na svůj dům, aby si mohl zrekonstruovat podkroví k bydlení. Kvůli sporům se však v 02/2016 odstěhoval a koupil si jiný dům a nyní babičce vyhrožuje, že hypotéku přestane splácet. Co by se v tom případě stalo? Byl by zabaven dům babičky kvůli zástavní smlouvě nebo nový dům syna, který je v jeho vlastnictví? Dodávám, že veškeré věci a vybavení si z babiččina domu odvezl a trvalý pobyt má v novém domě. Předem děkuji.

Zdravím Vás, zde jsou důležité dvě věci, a to kdyby syn babičky přestal splácet hypotéku, s největší pravděpodobností by ze strany hypoteční banky k zesplatnění hypotéky, kdy by hypoteční banka měla právo na uspokojení ze zástavy, tedy dům babičky by byl prodán hypoteční bankou.
Kdyby se však babiččin syn dostal do exekuce z důvodu jiného dluhu, tak by byly zpeněženy pouze jeho vlastní nemovitosti.