Exekuce pro minimální dluh na výživném, alimentech - je to v pořádku? (pravidelné exekuční srážky platu, mzdy)

1 odpověď

Dobrý den,
moc prosím o radu jak mám postupovat mému příteli jeho bývalá manželka nechala dát exekuci na plat na placení alimentů ale ty vždy řádně platil dlužil ji pouze 2000 Kč které už dávno zaplatil. Alimenty má platit vždy do 1. následujícího měsíce to taky vždy dodržel takže vůbec nechápu jakým právem mu byla udělena exekuce na plat. Jeho bývalá manželka potřebovala aby měla alimenty na účtě už 15. v měsíci (což je o 15 dní dříve) protože jí odcházejí její platby, tak aby si je mohla v pohodě platit. Ted když chce přítel nějakou půjčku tak nemá vůbec šanci něco dostat protože je vedený díky té exekuci jako dlužník. Prosím poraďte mi jak má postupovat aby se toho zbavil. Děkuji moc za radu.

Zdravím Vás, pokud je pravda vše co píšete tak by měl Váš přítel podat k soudnímu exekutorovi, který tuto exekuci vede návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. g) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), a to z důvodu úhrady dlužné částky zákonnému zástupci oprávněného ještě před nařízením exekuce. V tomto návrhu je nutné uvést, že výživné hradíte řádně a včas a žádné dluhy na výživném skutečně nemáte, což však musíte doložit, a to buď výpisy z účtu, ústřižky složenek, nebo potvrzeními o platbě z bankomatu, a to raději v kopiích, originály bych si ponechala. Jelikož na výživném žádné dluhy nemáte, exekuce byla nařízena neoprávněně a je zde důvod pro zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 1 písm. g) občanského soudního řádu. Poté je nutné čekat jak bude o návrhu na zastavení exekuce rozhodnuto buď soudním exekutorem nebo exekučním soudem. Přeji Vám i Vašemu příteli hodně štěstí a pevné nervy.