Exekuce bytu při řádném splácení dluhu exekutorovi - může to exekutor udělat?

1 odpověď

Dobrý den,
můj partner si vzal úvěr na byt (510tis), ale v té době vznikl u původního majitele i další dluh, který se vyšplhal na 200tis. Tedy původní majitel se začal bránit přepisu bytu na KÚ. Partner splácí úvěr, ale byt stále není právně jeho. Mezi tím přišla partnerovi exekuce na účet -tím pádem nemůže splácet úvěr na byt. Dočasně mu bylo dohodnuto, že byt může splácet přes jiný účet, který byl přímo hypoteční bankou v současnosti zrušen. Opět nemůže splácet. Exekuce se dohodla na častce 3tis. měsíčně, kterou partner taky řádně splácí. Momentálně se snad podaří přepis bytu na mého partnera přes advokáty od Katastrálního úřadu. ALE. přišlo nám vyrozumění od advokáta původního majitele bytu, že pokud přepis provedeme, že nám exekučně zabaví i byt a ten půjde do dražby. Ať vezmeme přepis bytu zpět. Pod hrozbou, že původní majitel bytu si byt v dražbě za levno koupí. Ale banka přepis bytu vyžaduje. Ve výsledku, nemůžeme splácet byt, kvůli exekuci na účet, o který nejspíš partner přijde, další exekucí i když obojí do dnešního dne řádně splácí. Bydlíme tu 2 s dvou malýma dětma. Je nějaké vychodisko z této situace? Předpokládám že byt se za plnou cenu nevydraží a peníze z dražby připadnou beztak bance. Původní majitel bytu z toho nic mít nebude, peníze nepokryjí ani část dluhu, který vymáhá exekucí, maximálně, že si byt opět koupí pod cenou.
Snad jsem to napsala dost srozumitelně, děkuji za odpověď

Zdravím Vás, zde bude nutné zajít se všemi podklady, a to včetně kupní smlouvy na nemovitost, úvěrové smlouvy a listin o exekucích za advokátem a poradit se přímo s ním. Kontakty na advokáty nalezenete na stránkách http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz. Vězte, že advokát původního majitele hájí zájmy svého klienta. Pokud však banka vyžaduje přepis bytu bylo by nutné nejspíše vyhovět bance, a to i za cenu rizika exekuce na byt. K té dojí může, ale současně i nemusí. Dokud by se byt nedražil mohli byste exekuci, a to například i za pomocí rodiny uhradit. Já Vám bez znalosti všech listin zde od stolu těžko poradím co by bylo nejlepší. Vím jen, že pokud budete právně zastoupeni budou advokáti jednat spolu a Váš advokát by navíc mohl jednat i s exekutory. Přeji Vám hodně štěstí a pevné nervy.