Návrh na vyškrtnutí nemovitosti z exekuce - zúžení SJM (společného jmění manželů)

1 odpověď

Dobrý den, 1991 měl můj manžel z předešlého vztahu dítě. Manžela jsem si brala 1996 a 2005 jsem z peněz mé matky kupovala pozemek. Jelikož si matka nepřála, aby ho vlastnil můj manžel, požádali jsme u notáře o zúžení společného jmění manželů SJM na pozemek a případné další stavby na pozemku včetně příslušenství. Manželovi byla uložena exekuce ohledně nedoplatku na výživném ve výši 45.000 Kč a soudní výlohy. Exekutor zjistil, že vlastním nemovitost a nemovitost mi byla exekučně zastavena.

Zaslala jsem exekutorovi návrh na vyškrtnutí nemovitosti z exekuce na základě zúžení SJM u notáře. Exekutor mi sdělil, že v souladu s paragrafem 42 zákona 120/2001 Sb. se za majetek patříci do SJM považuje také majetek, který netvoří součást SJM.
Nesouhlasím s tím, abych se podílela na manželových závazcích, (úhrady výživného), které začaly ještě před vznikem našeho manželství.
Chápala bych to, kdybychom si vzali společně třeba hypotéku nebo nábytek na splátky, ale nechápu proč mám hradit jeho vyživovací povinnost.
Můj dotaz zní: má dle Vašeho názoru význam podat k soudu návrh na vyloučení majetku z výkonu rozhodnutí? (do 30 dnů)
Vím, že to stojí 2000 Kč. Mohu si zažádat o vrácení soudního poplatku? Jsem na mateřské dovolené, manžel na úřadě práce. Pokud ano jakou formou. Předem Vám moc děkuji za Váš čas. Hezký den.

Dobrý den. Pro účely exekučního řízení se opravdu nepřihlíží k zúžení SJM. Pokud za trvání manželství vznikl závazek jen jednomu z manželů, spadá do SJM. Ovšem do SJM nespadá majetek nabytý jedním z manželů za výlučný majetek tohoto manžela. Musela byste proto dokázat, že Vám matka v roce 2005 darovala finanční částku, za kterou jste pozemek koupila. V tomto případě by se jednalo o Váš výlučný majetek a návrh na vyloučení majetku z výkonu rozhodnutí by měl šanci na úspěch. V opačném případě nemá smysl návrh podávat.