Promlčení směnky bez protestu - věřitel chce směnku přepsat dle své úvahy

1 odpověď

Dobrý den, mel jsem půjčku u společnosti HELP FINANCIAL v roce 2010 a byla to půjčka na směnku. Nyní se mi ozvali s tim, ze na mě udelaj exekuci. Nevím, ale řekl jsem, ze směnka je promlcena, pujcka byla na rok. A odpověď je taková, že tato směnka je platná stále, že mohou měnit údaje na smence. Je to směnka kde je napsáno bez protestu. Prý jsem toto podepsal. Může to být pravda? Děkuji TOM

Zdravím Vás, směnku by bylo nutné vidět, takhle od stolu je těžké radit. Ono je totiž více druhů směnek. K tomu, aby na Vás mohl kdokoli podat návrh na nařízení exekuce musí mít k dispozici exekuční titul (např. směnečný platební rozkaz, notářský zápis o přímém svolení k vykonatelnosti, .). Byl vydán směnečný platební rozkaz, pokud ano, věřitel by na Vás mohl skutečně podat návrh na nařízení exekuce. Pro úplnost uvádím, že promlčecí lhůta k vymáhání pohledávky oprávněného formou exekuce činí 10 let od právní moci exekučního titulu. Takže exekuce po 6 letech by byla v pořádku. Proto Vám doporučuji, abyste se poradil o této věci s advokátem a směnku či její kopii vzal s sebou. Pokud byl vydán i směnečný platební rozkaz vezměte s sebou i tuto listinu. Kontakty na advokáty naleznete na stránkách http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz. Pokud by nebyl vydán exekuční titul tak by věřitel nemohl tuto pohledávku po Vás vymáhat formou exekuce.