Jak zabránit exekuci, zabavení věcí nedlužníka v bytě dlužníka s exekucí

1 odpověď

Dobrý den,
prosím, chtěla bych se zeptat, jak si zajistit svůj majetek proti odebrání při exekuci. Pronajímám 2013-2016 byt po mé mamince ženě s dcerou. Byt je plně zařízen včetně všech elektrospotřebičů. Vybavení kuchyně malými spotřebiči a nádobí. Jsou to sice postarší věci, ale nerada bych o to přišla. Paní řádně platí nájem, ale kromě osobních věcí a věcí dcery nic nemá. Teď jsem se ale dozvěděla, že je v exekuci a tak se obávám toho, že příjde exekutor a zabaví moje vybavení bytu. Těžko bych pak dokazovala, že věci jsou moje. Bohužel doklady o nákupu nemám. Prosím, o radu, zda existuje nějaká možnost, jak se zabezpečit proti tomu, aby mi byli moje věci odebrány?
Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den.

Zdravím Vás, jak zní nájemní smlouva. Pokud je v ní uvedeno, že zařízení domácnosti je ve vlastnictví pronajímatele, tedy Vás, mělo by to stačit. Pokud toto ustanovení v nájemní smlouvě nemáte, je nutné, abyste Vy sepsala čestné prohlášení, ve kterém uvedete, co všechno patří Vám. Toto čestné prohlášení je třeba opatřit Vašim úředně ověřeným podpisem. Bylo by vhodné, aby i nájemce učinil čestné prohlášení o tom, které věci jsou jeho a jeho dcery. I toto čestné prohlášení by mělo být opatřeno úředně ověřeným podpisem nájemce. Mám za to, že více již dělat nemůžete.