Dlužník nebyl upozorněn na dluh dopisem od věřitele - je nařízená exekuce legální?

1 odpověď

Dobrý den,
26.2.2016 jsem zjistil že mám exekuci na bankovní účet od VZP. Jde o to že jsem neobdržel žádný dopis o poslední smír ani před exekuční schválení.
Prosím poraďte zda li je tento postup legální

Zdravím Vás, pokud Vám přišla výzva k uhrazení dlužného pojistného na zdravotním pojištění, které jste neuhradil, tak VZP může sama, a to na základě tohoto vyúčtování nařídit exekuci, a to sama nebo prostřednictvím soudního exekutora.
Pokud se potřebujete dostat k penězům, je možné zajít do pobočky banky, u které máte veden účet a požádat o výplatu nezabavitelné částky, a to v souladu s ust. § 304b odst. 1 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Tato nezabavitelná částka činí cca 6.800,- Kč, (dvojnásobek životního minima) a měla by Vám být na základě této žádosti vyplacena. O výplatu nezabavitelné částky však můžete požádat pouze jedenkrát po celou dobu vedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného. O tom byste měl být exekutorem nebo VZP ČR písemně poučen.