Rodiče nezaplatili pokutu nezletilého dítěte - převod dluhu do dospělosti

1 odpověď

Dobrý den,
Dluh u MHD, který je z dob, kdy jsem nebyl plnoletý, tudíž za to byli zodpovědní rodiče.
Dluh se vyšplhal na 100.000 Kč.
Teď mi postupně zacali posílat exekuce. Nevím si rady.
Děkuji.

Zdravím Vás, mám za to, že těch dluhů je patrně několik. Jde o to, zda je každá pokuta vymáhána zvlášť nebo všechny dohromady. Pokud by každá pokuta byla vymáhána zvlášť je možné podat návrh na sloučení exekucí, čímž by se uspořili nemalé prostředky na nákladech exekuce. Bohužel povinným jste Vy, takže exekutor toto vymáhá po Vás, ale můžete požádat Vaše rodiče, aby Vám se splácením exekuce pomohli, a bylo by to i správné, protože jste by nezletilý. Dále je možné požádat oprávněného o odpuštění úroků z prodlení, a to za předpokladu, že jsou uhrazeny, alespoň jistiny dluhů. Svoji žádost odůvodněte jednak nezletilostí, a dalšími důvody jako je např. špatná finanční situace rodiny v době vzniku pohledávek, … Toto byste však měl rovněž i doložit. Pokud nepracujete a nemáte ani majetek, který by bylo možné zabavit, je možné podat návrh na zastavení exekuce podle § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb. , a to pro nemajetnost povinného, kdy z průběhu exekuce je zřejmé, že nebudou vymoženy ani náklady exekuce. Pokud však pracujete a pobíráte mzdu, ze které jsou prováděny srážky ze mzdy, tak tento návrh nepodávejte. Přeji Vám hodně štěstí.