Zapůjčení věcí a exekuce - může exekutor zabavit věci pokud majitel nemá faktury a doklady od zakoupení?

1 odpověď

Půjčila jsem si starší nábytek a jiné vybavení bytu od přítele. Máme sepsanou smlouvu o zapůjčení těchto věcí, ale přítel již od většiny nemá účty. Mohl by být vyzván, aby je doložil? Co má dělat, když je již dávno vyhodil? Může přijít o své věci, když je bude mít v mém bytě?

Zdravím Vás, ano je možné, že by exekutor mohl Vašeho přítele vyzvat k doložení účtů a jiných dokladů, kterými by mohl prokázat vlastnické právo ke svým věcem. Nicméně smlouva by mohla stačit. I zde uvádím, že praxe se na jednotlivých exekutorských úřadech může lišit. Možná bych ještě kdybych byla Vašim přítelem sepsala čestné prohlášení o tom, že jsem doklady (účty, záruční listy) po uplynutí záruční doby vyhodil. Toto čestné prohlášení je nutné opatřit úředně ověřeným podpisem Vašeho přítele. S věcmi ve Vašem bytě bych již nemanipulovala, a to zvláště jsou-li tam déle. Nicméně, pokud má Váš přítel nějaké věci zachycené například na fotografiích, které jsou starší je možné i tyto fotografie doložit jako důkaz, že tyto věci jsou jeho a nikoli Vaše.