Obstavení platu, mzdy nedlužícího manžela, manželky - dluh před manželstvím

1 odpověď

Dobrý den,
exekutor požádal mého zaměstnavatele o srážky ze mzdy na uhrazení pohledávky mého manžela. Dluhy, které manžel má splatit vznikly ještě před uzavřením manželství. Manželovi byla částka strhávána ze mzdy, ale manžel je nyní nezaměstnaný.

Zdravím Vás, v tomto případě se tedy jedná o výlučný dluh Vašeho manžela. Podejte tedy návrh na částečné zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) a domáhejte se zrušení exekučního příkazu k provádění srážek z Vaší mzdy. K tomuto návrhu doložte kopii oddacího listu, aby tedy bylo i exekutorovi zřejmé, že dluh vznikl ještě před uzavřením manželství a že se tedy jedná o dluh Vašeho manžela a Vy na jeho vzniku nemáte žádný podíl, proto by tento dluh neměl být vymáhán po Vás, ale po Vašem manželovi. Vaše společné jméní manželů (SJM) vzniklo až Vaším sňatkem.