Prominutí dluhu u zdravotní pojišťovny nebo splátky splátkovým kalendářem

1 odpověď

Pracoval jsem 17 let v USA. Při odjezdu jsem osobně navštívil VZP Klatovy, kde mi při ústním jednání bylo sděleno, že mohu odcestovat bez obavy o nárůstu plateb, penále nebo exekuce. Při mém návratu do ČR (říjen 2015) mi bylo sděleno, že dlužím VZP na pojistném a penále cca 200.000 Kč a že jediná možnost je rozepsání zaplacení této dlužné částky do 18 měsíců. V současné době jsem nezaměstnaný a bez příjmu. Existuje možnost prominutí dluhu nebo splácení na delší dobu? Kdybych dlužil mnohem vyšší částku není možné splácet 18 měsíců (jako příklad).

Zdravím Vás, zkuste požádat o prodloužení splátkového kalendáře, neboť výše splátek je v tomto případě skutečně velmi vysoká. Splátky by v tomto případě při splátkovém kalendáři na 18 měsíců činili 11,112,- Kč, což je velmi vysoká částka. Zkuste oprávněnému vše popsat, tedy to, že Vám jejich zaměstnanec před odjezdem do USA sdělil, že můžete bez obav odcestovat a že jste se domníval, že tomu tak skutečně je. Sdělte jim, že své dluhy hradit chcete, ale, že v současné době nemáte ani příjem, ze kterého byste mohl tento dluh hradit a umořovat. Můžete zkusit podat i návrh na odklad exekuce v souladu s ust. § 54 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 266 odst. 1 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Návrh na odklad lze použít v situaci, kdy se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něj nebo členy jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a povinný by odkladem výkonu rozhodnutí (exekuce) nebyl vážně poškozen. Do návrhu na odklad však uveďte dobu po kterou odklad exekuce žádáte. Ideální je žádat odklad exekuce na maximálně 6 měsíců. Navíc je otázkou, zda část pohledávky již není promlčena, proto bych Vám doporučila, abyste se obrátil v této věci na advokáta, který by danou věc posoudil. Kontakty na advokáty naleznete na stránkách http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz. Pokud nemáte na území ČR majetek, který by bylo možné zabavit a zpeněžit (nemovitost, automobil) a nemáte zde ani účet v bance můžete rovněž zkusit podat návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost povinného v souladu s ust. § 55 exekučního řádu ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu. Nicméně mám za to, že návrh na zastavení exekuce z důvodu Vaší nemajetnosti by moc šancí na úspěch neměl, a to s ohledem na zahájení exekuce v říjnu 2015. Raději bych volila odklad exekuce, tam je šance na úspěch mnohem vyšší.