Jak prokázat nemajetnost dlužníka? Ukončení exekuce pro nemajetnost.

1 odpověď

Dobrý den,
jakým způsobem lze prokázat nemajetnost u dlužníka (fyzické osoby - nepodnikatele) a lze takto vůbec ukončit exekuce?

Děkuji

Zdravím Vás, prokázat nemajetnost u dlužníka fyzické osoby nepodnikatele lze poměrně obtížně, nicméně lze to. Dlužník – povinný by neměl mít příjem, ze kterého lze provádět srážky (mzdu, důchod), neměl by mít vedeny bankovní účty, neměl by mít peněžní prostředky na účtech stavebního spoření, penzijního spoření, a neměl by mít ani majetek, který by bylo možné zabavit. Dlužník může mít příjmy ze sociálních dávek, ty však nepodléhají srážkám v rámci exekuce, což by měl dlužník rovněž doložit. Ano, zastavení exekuce pro nemajetnost povinného je v souladu s ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.).