Doručení korespondence fikcí do datové schránky dlužníkovi - dlužník měl právního zástupce

1 odpověď

Dobrý den,
prosím o vyjádření, zda je možné uznat doručení fikcí do datové schránky povinné dne 04.04.2010, přestože měla povinná právní zastoupení již od 05.11.2009? První doručení se uskutečnilo v říjnu 2009, které převzala fyzická osoba, která byla také v tomto usnesení nesprávně vedena jako povinná. Proti tomuto doručení se právní zástupce odvolal dne 10.11.2009. Na toto nebylo KS vůbec reagováno. Exekutor své pochybení zjistil a snažil se ho odstranit tím, že zaslal náhradní usnesení o exekuci do datové schránky povinné, které mělo stejné č. jednací, pouze odstranil jméno fyzické osoby. KS dne 22.10.2010 vydal usnesení (nápadně se datum shoduje s mou stížností na Exekutorskou komoru, na nezákonně postižený majetek třetí osoby), že bylo doručeno fikcí a jako důkaz řádného doručení právnímu zástupci použil odvolání ze dne 10.11.2009 a vůbec neřešil ani nekomunikoval s právním zástupcem, že se odvolání týká docela jiného doručení. Exekuce neproběhla do dnešního dne a škoda na zajištěném majetku jde již do miliónů. Namísto jednání s právním zástupcem vytváří další obstrukce, které mají za následek další průtahy a navyšování škody. Tuto situaci, jako účastník řízení, který má k exekuované nemovitosti zástavní právo a úplatné břemeno již nedokážu finančně ani psychicky zvládat. Můžete mi poradit? Dnes již jako starobní důchodce nemám dostatek finančních prostředků a za těchto okolností je vyřešení této záležitosti v nedohlednu. V době, kdy exekutor majetek povinné zajistil, měl tento hodnotu cca 10 mil. Kč. Jak vypadá opuštěný a vykrádaný majetek po 6 letech si dovedete jistě představit. Jestli to takto půjde dál, budova nebude mít hodnotu žádnou a kdo je za tuto škodu odpovědný. Za Vaši radu předem děkuji a snad to mé narušené psychice trochu pomůže. S pozdravem

Zdravím Vás, na tento dotaz se velice špatně odpovídá, když člověk nevidí listiny ani jiné podklady a nemá možnost ani nahlédnout do příslušného soudního či exekučního spisu. Ono je také otázkou, zda právní zastoupení povinné trvalo i v den, kdy jí byla písemnost doručována do datové schránky. Záleží tedy i na tom, jak tato plná moc zněla. Zde bude nejlepší, pokud vyhledáte advokáta, vezmete s sebou veškeré podklady, které k věci máte a vše s ním proberete. Možná je možné i podat žalobu na náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem a výkonem státní moci. Takhle bez podkladů a bez možnosti dané listiny vidět, Vám bohužel více neporadím, což je mi líto. Kontakty na advokáty naleznete na stránkách http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz. Popřípadě můžete zkusit podat na povinného i návrhu na prihlášení konkursu, zde je však nutná mnohost věřitelů. To, zda má povinný více věřitelů zjistíte i z výpisu z příslušného listu vlastnictví. Protože zahájením insolvenčního řízení se exekuce odloží, ale insolvenční řízení má před exekucí přednost a insolvenční správce tuto nemovitost může zpeněžit a z jejího výtěžku uspokojit zejména zajištěné věřitele. I na podání návrhu na prohlášení konkursu se však poraďte s advokátem. Snad Vám i tyto informace alespoň trochu pomohou.