Exekuce v bytě - zabavená věc není v soupisu zabaveného majetku

1 odpověď

Dobry den,
po vykonu exekuce v nasi nepritomnosti postradam (mimo soupis) stribrny retizek, po kterem po "vykonu" zustalo jen otevrene prazdne pouzdro, v seznamu veci uveden nebyl.
Lze se nejak branit?
Cestne prohlaseni osoby, kterou mi byl darovan bych mel.
Exekuce je na meho otce, ktery ma (bohuzel) trvale bydliste shodne s mym.
V ramci "vykonu" bylo zaroven me jmeno na zvonku domovnich dveri nahrazeno jeho. Lze podat nejakou stiznost?
Dekuji za odpoved.

p. s. omlouvam se za diakritiku, pisi z pocitace s anglickou klavesnici.

Zdravím Vás, pokud exekutor cokoli zabaví, měl by vše uvést do soupisu. Pokud tak neučinil je to minimálně důvodem pro stížnost jeho zaměstnavateli, tedy exekutorovi, který vede exekuci na majetek povinného, tedy Vašeho otce. Bránit se je pochopitelně možné, a to podáním návrhu na vyškrtnutí věci (řetízku) ze soupisu podle ust. § 68 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.). Tento návrh se podává k exekutorskému úřadu, jehož zaměstnanci věc zabavili, a to do 30 dní ode dne, kdy k zabavení věci došlo. V tomto případě by však bylo vhodné mít v ruce, kromě čestného prohlášení dárce, o tom, že Vám zabavený řetízek daroval i listinu sepsanou orgánem státní moci, zřejmě policií o tom, co se stalo. Jen se zeptám byl při zabavování věcí někdo přítomen, kdo by mohl dosvědčit, že tento řetízek po návštěvě exekutora skutečně zmizel. Říkám to proto, abyste se vyhnul toho, že byste někoho křivě obvinil ze spáchání přestupku nebo trestného činu. Jen se zeptám na cenu řetízku, pokud byl dražší než 5.000,- Kč jedná se o trestný čin, pokud této ceny nedosahoval jde o přestupek proti majetku. Tuto situaci bych, pokud máte čas asi řešila nejprve s exekutorem jako se zaměstnavatelem příslušných vykonavatelů a následně bych postupovala tak, že bych věc ohlásila a podala návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu, a to i přesto, že tento řetízek v soupisu uveden není. V návrhu bych napsala, že se tak stalo patrně z důvodu administrativního pochybení na straně vykonavatele (ú) a proto z důvodu procesní opatrnosti podávám návrh na vyškrtnutí řetízku ze soupisu. Je také možné, že skutečně řetízek pouze zapomněli uvést do soupisu.
Nicméně ani vykonavatelé nemají právo měnit jmenovky na zvoncích domovních dveří u jednotlivých bytů.